انـواع عایـــق

انـواع عایـــق

عایق های حرارتی گرم و سرد :

یکی از مهم ترین پارامترها در انتخاب نوع عایق محدوده دمای کارکرد عایق است. برای هر عایق بسته به جنس آن محدوده دمای کاری مشخصی تعریف می شود . بدین معنی که عایق در آن محدوده دمایی بهترین عملکرد را خواهد داشت . برخی عایق ها در خارج از محدوده دمای کاری  خواص خود را از دست می دهند. مثلا عایق های سلولی پلی اولفینی  جزء عایق های ترموپلاستیک (Thermoplastic) محسوب شده به طوری که اگر دما  به بیش از محدوده دمای مجاز کاری آنها  برسد  ناگهان دچار تغییرشکل پلاستیک شدید می شوند . بنابراین  قبل از عایق کاری  باید شرایط و دمای محیط و سیستمی که قرار است عایق کاری در آن صورت گیرد مشخص شود و با توجه به محدوده دمای کاری عایق مناسب انتخاب شود. عایق ها را می توان از نظر محدوده دمای کاری به سه دسته گرم و سرد و عایق های دمای بسیار بالا  تقسیم بندی نمود:

عایق های حرارتی گرم :

پشم سنگ - پشم سنگ ویلا

عایق های گرم بیشتر برای عایق کاری نواحی و تجهیزاتی استفاده می شوند
که دمای کاری آنها بیشتر از دمای اتاق است. همچنین این عایق ها به
عنوان عایق حرارتی مخصوص ساختمان و عایق کاری دیوارها و سقف ها نیز استفاده می شوند. از عایق های گرم می توان در عایق کاری خطوط انتقال گرم مانند موتورخانه ها، سیستم های گرمایش و دودکش ها، استفاده کرد. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها معمولا بین  -25 الی 850  درجه سانتی گراد می باشد . انواع رایج عایق های گرم موجود در بازار در جدول روبرو ارائه شده اند:

عایق های حرارتی سرد :

عایق های سرد بیشتر برای عایق کاری خطوط سیستم های تهویه و کانال های انتقال گاز یا مایعات است

فاده می شود. این نوع عایق ها معمولا ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند و درنتیجه از چگالش (تبرید) بخار جلوگیری می نمایند. این خاصیت آنها  برای عایق کاری سردخانه ها، یخچال ها و خنک سازها بسیار ایده آل جلوه می نماید. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها به طور متوسط بین -100  الی 100 درجه سانتی گراد  است. در صورتی که دمای محیط یا خط انتقال لوله از محدوده دمای کاری فراتر نرود، می توان از این نوع عایق ها در عایق کاری خطوط گرمایش مانند شوفاژ و موتورخانه نیز استفاده کرد. انواع عایق های سرد موجود در بازار  می توان   فوم های الاستومری (NBR & EPDM) , پلی استایرن (EPS / XPS) ,  فوم های پلی اتیلن     (EPE / XPE) , فوم پلی یورتان ، فوم شیشه ,  فنولیک , فوم پلی ایزوسیانورات و … را نام برد .

عایق های دمای بسیار بالا (نسوز – Refractory) :

این نوع عایق ها توانایی تحمل دمای بسیار بالایی را دارند و بیشتر در صنایع خاص مانند کوره

های ذوب و کوره های عملیات حرارتی و همچنین به عنوان عایق ضدآتش استفاده می شوند. نوع بسیار رایج این نوع عایق در بازار  پشم سرامیک است که نوع V  آن تا دمای 16500C را نیز تحمل می کند. برخی از انواع خاص عایق های پـــــشم سنـــــگ   می توانند دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و در این دسته بندی جای گیرند.

پشم سنگ - پشم سنگ ویلا

پشم سنگ -پشم سنگ ویلا

پشم سنگ-پشم سنگ ویلا

پشم سنگ - پشم سنگ ویلا

پشم سنگ - پشم سنگ ویلا

پشم سنگ – پشم سنگ ویلا

 

[portfolio_slideshow ]

نوشته‌های تازه

بایگانی

دسته بندی